Листа изложби

Историју чине различите нијансе сиве боје

09.12.2016-23.01.2017.

Пројекат Историју чине различите нијансе сиве боје на којем Кевин ван Брак ради почев од 2011. укључује допринос заснован на истраживању обављеном у Београду 2014. године. Пројекат се састоји од реконструисаних канцеларијских столова утицајних и често контроверзних некадашњих светских лидера као што су Хитлер (заједно са славним глобусом који је стајао у његовој Рајх-канцеларији), Стаљин, Мао, Никсон, Мусолини, Франко, и сада Тито. Уметник је направио готово идентичан сто заснован на мерењу оригинала. Једина разлика је у томе што су столови израђени од других материјала у односу на оригинале, и премазани полиуреом, што им даје густу, сиву гумасту површину, и визуелно обједињује читаву серију. Таквом интервенцијом, оригинални столови измештају се у уметнички контекст као скулптуре које су изгубиле своју функционалност и репрезентацију моћи коју су оригинали поседовали. Међутим, приче исплетене око тих столова и докумената који су потписани на њима имале су велики утицај на глобалну политику, и обликовале су једну историјску епоху. Симболичка порука униформисања столова у различите нијансе сиве боје изведена је из приче о глобусу са Хитлеровог стола, где су све земље на свету приказане у истој нијанси сиве, а преко њих је исписана реч – „Немачка“.

* Рад Титов радни сто је део изложбе Роселе Бискоти & Кевина ван Брака под називом „Т“, која се одржава у Салону Музеја савремене уметности Београд (Париска 14) у периоду од 9. децембра 2016. до 23. јануара 2017. године и у Галерији ШКУЦ у Љубљани, од 3. фебруара до 3. марта 2017.