Листа изложби

Кадрирања шездесетосме у Центру за културну деконтаминацију

03.06-25.06.2018.

Место: Центар за културну деконтаминацију, Павиљон Вељковић, Бирчанинова 21, Београд.

Аутори изложбе: Татомир Тороман и Момо Цвијовић. Главне фотографије: Живорад Жика Вучић, Антон Ваш. Такође: Стеван Крагујевић, Мирко Ловрић, Милош Рашета, Александар Стојановић. Стручни сарадници: Марко Радовановић, Радован Цукић, Јована Стојадиновић. Обрада фотографија: Јована Стојадиновић. Дизајн: Мане Радмановић.

Продукција: Музеј Југославије у сарадњи са Архивом Југославије и Центром за културну деконтаминацију. Захваљујемо се Народној библиотеци, Југословенској кинотеци, посебно Александру Ердељановићу и Маријани Цукућан, Иницијативи за обележавање 80 година од изласка првог броја листа „Студент“, посебно Бранки Оташевић, као и Жељку Левнаићу.

Пола века након једног од најбурнијих догађаја у социјалистичкој Југославији може се још увек пронаћи недовољно познат и неистражен документарни материјал који нам омогућује да студентски протест 1968. године боље контекстуализујемо, још једном сагледамо и анализирамо. Фотографије ТАЊУГ – ових фоторепортера и извештаји које је Јосип Броз Тито добијао свакодневно, кроз изложбу се укрштају у драматичној причи о ослобађању утопијске енергије, муњевитом продору у политичку сферу, артикулисању политичких захтева, збуњеној моћи, неоствареним могућностима и контрадикцијама југословенског социјализма.

„Ми, студенти и професори Београдског универзитета, повели смо борбу држећи се Твоје мисли да треба прећи са речи на дело. Циљеви ове наше борбе су: истинско спровођење и развијање самоуправљања у свим областима нашег друштва, доследно и енергично остваривање мера друштвене и привредне реформе, побољшање положаја и јачање улоге радног човека у нашем друштву. Ми смо јединствени у тој борби. Дајемо пуну подршку историјској борби коју водиш и уверавамо те да смо саставни део прогресивних снага на челу са Савезом комуниста Југославије и Тобом.“

“Друже Председниче, Достављамо Вам “Кратку обавештајно-политичку процену у вези са студентским демонстрацијама”. Напомињемо да нисмо могли улазити у све аспекте активности политичких фактора као и у којој мери су неки захтеви студената оправдани. Циљ нам је да изнесемо како ми као служба видимо све ово. Наша је оцена да су у овоме узеле учешћа најреакционарније снаге са намером не решавања проблема студената него промене система и смене руководства.”