Листа изложби

Гостовање изложбе “Тито у Африци – слике солидарности” у Музеју Пит Риверс у Оксфорду

13.11.2017-08.04.2018.

Изложба је резултат сарадње истраживача у оквиру пројекта Социјализам постаје глобалан – везе између земаља „Другог“ и „Трећег“ света Универзитета у Ексетеру и Музеја Југославије. Реализована је уз финансијску подршку Министарства културе и информисања Републике Србије и Британског савета за уметност и хуманистику.

Poster for the exhibition "Tito in Africa" in Pitt Rivers Museum

Гостовање у Музеју Пит Риверс у Оксфорду, представља прилика да се британској публици представи избор фотографија из фото-архива Музеја Југославије, снимљених од педесетих до седамдесетих година прошлог века, током путовања Јосипа Броза Тита и његове супруге Јованке Броз у афричке земље. Фотографије бележе сусрете са значајним историјским личностима, међу којима су етиопски цар Хајле Селасије, египатски председник Абдел Гамал Насер, и први премијер и председник Гане, Кваме Нкрумах.

Аутори пројекта, као и текстова у истоименој књизи која прати изложбу су: Радина Вучетић, историчарка (Филозофски факултет Универзитета у Београду), Ана Сладојевић, независна кустоскиња и теоретичарка уметности, Пол Бетс, историчар (Универзитет у Оксфорду) и Радован Цукић, кустос историчар (Музеј Југославије). Кустоскиње изложбе Тито у Африци – слике солидарности су Ана Сладојевић, независна кустоскиња и Мирјана Славковић, кустоскиња Музеја Југославије.

Изложба приказује променљив однос две основне компоненте: друштвене вредности солидарности и антиколонијализма с једне, и формалне репрезентације међудржавних сусрета на највишем нивоу с друге стране. Вредности о којима је реч биле су заједничке земљама Трећег света са којима је Југославија шездесетих и седамдесетих година прошлог века делила уверења и циљеве. Овом изложбом се између осталог указује на потенцијал наслеђа да допринесе препознавању, реафирмацији и редефинисању поменутих друштвених вредности.