Lista programa

MIJ i Univerzitet u Bazelu Vizuelni arhiv Jugoslavije

Projekat će biti usmeren ka očuvanju i promovisanju nasleđa Jugoslavije kroz digitalizaciju fotografske građe

Potpisivanjem ugovora između Muzeja istorije Jugoslavije, koji zastupa Neda Knežević, direktorka MIJ i Univerziteta u Bazelu, koji zastupa prof. dr Maurus Reinkovski, 31. avgusta 2015. godine, otpočeo je veliki zajednički projekat pod nazivom Vizuelni arhiv Jugoslavije (Visual Archive of Yugoslavia). Prvi radni sastanci, na koјima su učestvovali predstavnici MIJ (Neda Knežević, direktorka MIJ, Katarina Živanović, menadžerka projekata, Radovan Cukić, kustos MIJ i Marija Vasiljević, koordinatorka projekta) održani su od 28. do 31. avgusta u Bazelu. Donator projekta je Švajcarska nacionalna fondacija za nauku (SNF), u okviru programa SCOPES. Koordinator projekta sa strane Univerziteta u Bazelu je prof.dr Nataša Mišković, sa Instituta za Blisko istočne studije.

Projekat će trajati dve godine i biće usmeren ka očuvanju i promovisanju nasleđa Jugoslavije kroz digitalizaciju fotografske građe. U ovom projektu, MIJ je prepoznat kao veliki potencijal za uspostavljanje standarda na polju digitalizacije foto-građe i nosilac tehnoloških promena među muzejima u regionu.

Ovim projektom, MIJ će biti opremljen skenerom za negative najnovije generacije, kao i novim serverom, kako bi se fotografije kvalitetno i dugotrajno čuvale. Digitalizacija podrazumeva i rad stručnjaka MIJ, koji celokupnu građu paralelno istražuju i opisuju. Kao i do sada, digitalizovane fotografije biće dostupne na internetu, preko usavršenog poratala Fototeke MIJ.

Tokom dve godine biće održane radionice o digitalnim bazama podataka (Beograd), kao i o otvorenom pristupu i autorskim pravima (Bazel). U cilju edukacije budućih stručnjaka, u Beogradu će biti održana i višemesečna praksa digitalizacije za studente muzeologije i istorije, u saradnji sa Centrom za muzeologiju i heritologiju Univerziteta u Beogradu. Radionica u Beogradu će, pored inostranih partnera, okupiti institucije i pojedince koji su već ostvarili dobru praksu u domenu digitalizacije fotografije u Srbiji. Radionica o autorskim pravima i otvorenom pristupu fondovima izuzetno je značajna, jer su to teme koje su u našoj sredini tek u začetku, posebno što se tiče fotografskog materijala.

Projekat Vizuelni arhiv Jugoslavije nadovezuje se na dosadašnji rad Muzeja istorije Jugoslavije, naročito na digitalizaciji preko 130.000 fotografija društveno-političkih aktivnosti Јosipa Broza Tita, kao i na trenutni rad na digitalizaciji zbirke foto-albuma i fotografija iz Legata Stevana Kragujevića.

Povodom 25 godina Muzeja Jugoslavije

Predistorija: Osnova za razumevanje Muzeja Jugoslavije

Na oblikovanje evropskog tipa muzeja uticale su brojne prakse i koncepti sakupljanja, čuvanja i upotrebe predmeta.

Muzejska laboratorija

Otvoreno istraživanje i preispitivanje jugoslovenskog nasleđa

Muzej Jugoslavije te poziva #OSTANIUMUZEYU