Lista programa

Restaurirana zidna slika

Nakon 19 godina slika Raula Goldonija na zidu sprata Muzeja istorije Jugoslavije će biti dostupna

Zidna slika Život, stradanja i borba naroda na području kraja predsednika Josipa Broza Tita, od srednjeg veka do oslobođenja, Raula Goldonija, koja je nastala 1963. godine na zidu prvog sprata Muzeja 25. maj, ponovo će biti otkrivena i dostupna za razgledanje posetiocima Muzeja istorije Jugoslavije u subotu 4. jula u 13 časova. nakon 19 godina. U rad će biti pušten i digitalni info-kioskkoji će pružati informacije o konzervaciji slike, kao i  priču o njenom nastanku. Ovom prilikom, u MIJ će biti otvorena i mini izložba radova studenata master akademskih studija 2014/2015 Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu.

Radovi na konzervaciji i restauraciji slike počeli su u novembru 2014. godine, a završeni u maju 2015. u saradnji sa Republičkim zavodom za zaštitu spomenika kulture i Fakultetom primenjenih umetnosti u Beogradu, odsek Konzervacija i restauracija. Monumentalna  slika dimenzija 4,4 x 14,6 m slikana je seko tehnikom, pigmentima i polivinil-acetatom kao vezivom. Ukupna površina koju slika zauzima iznosi 64,24 m2, a autor Raul Goldoni je izradio sliku u saradnji sa Margitom Trkuljom, akademskom slikarkom iz Zagreba, za manje od dva meseca.

 

Nakon dobijenog projekta konzervatorsko-restauratorskih radova na zidnoj slici, koji je izradio Republički zavod za zaštitu spomenika kulture, pristupilo se radovima. Projekat je izradila mr Stojanka Samardžić, konzervator-restaurator, savetnik, dok je izvođač konzervatorsko-restauratorskih radova bio tim Fakulteta primenjenih umetnosti, odsek Konzervacija i restauracija, na čelu sa mentorom, mr Radomirom Samardžićem, redovnim profesorom. Studenti master akademskih studija koji su izveli radove na slici su Mila Vranješ, Dragana Vićentijević, Aleksandar Ćulibrk i Ana-Marija Spasenović.

 

O slici:

Zidna slika Raula Goldonija (1919–1983), hrvatskog akademskog slikara, vajara i dizajnera nastala je 1963. godine, kao deo celokupnog dizajna u enterijeru novootvorenog Muzeja 25. maj, u skladu sa modernističkom idejom o gesamtkunstwerk-u. Zadata tema, Život, stradanja i borba naroda na području kraja predsednika Josipa Broza Tita, od srednjeg veka do oslobođenja, realizovana je kroz kompoziciju koja je podeljena na dva jednaka i „ravnopravna“ dela. Levo je prikaz bune slovenskih seljaka na prostoru Hrvatskog Zagorja 1573. godine, čiji je vođa bio Matija Gubec, a desno Narodnooslobodilačke borbe. Relacija Gubec – Tito, trebalo je da pruži neophodnu istorijsku perspektivu klasne borbe za ravnopravnost, a povezivanje seljačke bune i partizanskog pokreta naglašavalo je kontinuitet borbe naših naroda za bolji život, koja je započela 1573. godine i završila se trista sedamdeset godina kasnije, trijumfom partizana 1945. godine, čime je Gubec postao samo jedno poglavlje u mitu o Narodnooslobodilačkoj borbi koja decenijama nakon Drugog svetskog rata, ostaje jedan od najjačih homogenizujućih društvenih i integrativnih faktora u socijalističkoj Jugoslaviji.

O autoru:

Raul Goldoni je rođen 27. januara 1919. godine u Splitu. Diplomirao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, u klasi Marina Tartalje 1942. godine. Kao student je boravio u Rimu 1941-1942, a od 1944. je bio učesnik Narodnooslobodilačke borbe, kao pripadnik istarskih jedinica, gde je uređivao propagandnu štampu. Od 1961, do smrti 1983. godine, predavao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Bavio se slikarstvom, grafikom, uređenjem enterijera i dizajniranjem unikatnih upotrebnih i dekorativnih predmeta od stakla. Tokom čitavog opusa, sarađivao je sa arhitektama na uređenju enterijera i opremanju arhitektonskih objekata. Jedan je od osnivača preduzeća za proizvodnju opreme i dizajn prostora javne namene Dedal.

  • Dan: 04.07.2015-17.03.2025.
  • Vreme: 13:00

Povodom 25 godina Muzeja Jugoslavije

Predistorija: Osnova za razumevanje Muzeja Jugoslavije

Na oblikovanje evropskog tipa muzeja uticale su brojne prakse i koncepti sakupljanja, čuvanja i upotrebe predmeta.

Muzejska laboratorija

Otvoreno istraživanje i preispitivanje jugoslovenskog nasleđa

Muzej Jugoslavije te poziva #OSTANIUMUZEYU