Листа изложби

Гостовање изложбе Градови у покрету – постосманско наслеђе у Сарајеву

08.02-27.04.2018.

Изложба Градови у покретупостосманско наслеђе, aуторке проф. др Наташе Мишковић, биће отворена у четвртак 8. фебруара у 19.30 часова у Бошњачком институту – Фондација Адила Зулфикарпашића у Сарајеву (Федерација Босне и Херцеговине). Изложбу је реализовао Универзитет у Базелу у сарадњи с Музејем Југославије.

Ова изложба већ је гостовала у Историјском музеју Србије у Београду. Она је наставак почетних корака Музеја Југославије да се бави и феноменима прве Југославије и завршна активност истраживачког пројекта Универзитета у Базелу, који се бавио развојем Визуелног архива Југоисточне Европе.

Градови у покрету је изложба која, кроз фото-грађу преузету из југословенских и турских дневних листова, прати развој нових држава насталих на остацима Османског царства. Изложба представља пажљиво одабране две стотине дигитално обрађених фотографија које бележe промене четири града: Београда, Сарајева, Истанбула и Анкаре током ’20-тих и ’30-тих година прошлог века. Кроз објективе фото-репортера новина Политика и Време из Београда и Џумхуријет и Акшам из Истанбула, изложба истражује како су обновљени централни делови ових градова да би представили вредности нових влада, како је стваран нови човек – модерни грађанин, уз помоћ масовних спортских манифестација, нових трендова у одевању и понашању, a с друге стране, како се свакодневица у чаршији наставила као да се никада ништа није десило.

Ова путујућа изложба, која је своју премијеру имала у Базелу, настала je као резултат међународне сарадње у оквиру научно-истраживачког пројекта СИБА (Визуелни приступ истраживању свакодневице у турским и југословенским градовима 1920-их и 1930-их) под вођством Наташе Мишковић, професорке на Блискоисточним студијама Универзитета у Базелу. Пројекат је финансиран стредствима које је обезбедила Швајцарска национална фондација за науку (СНФ).

Након гостовања у Сарајеву, изложбу ће моћи да види публика у Истанбулу, Грацу и Кембриџу.

Светозар Грдијан: Портрет петнаестогодишње боксерке и хазена рукометашице Коке Цвијић, Београд 1928. © Борба Фотодокументација

Двојица акробата на жици у махали Мала Ајасофија (Küçük Ayasofya Mahallesi), Фатих, Истанбул, око 1930. © Историјски архив Јапи Креди

Споменик Ататурку испред Етнографског музеја, Анкара, око 1927. © Колекција фотографија Џенгиза Кахрамана

Аца Симић/Рака Рубен: Вучна служба, Београд © Политика Документација