Две нове изложбе у обновљеном простору Музеја „25. мај“

Музеј „25. мај“, један од четири објекта који чине комплекс Музеја Југославије, публика ће поново моћи да посети у децембру. У обновљеном простору биће отворене две изложбе – поставка „Деведесете: Речник миграција“, продукт истраживачког рада ауторског тима ове институције и „Пројекат Југославија“, пример добре сарадње коју музеј има с независним уметничким платформама.

На изложби „Деведесете: Речник миграција“, која ће бити отворена 5. децембра, учествује више од тридесет савремених уметника, уметница и уметничких и активистичких колектива, који се баве проблемом миграција становништва у Србију и из Србије током поменуте деценије.

„Примарни циљ изложбе је мапирање различитих форми ангажмана од деведестих до данас, кроз које су у пољу уметности адресирани друштвени, културни, политички и правни проблеми створени овим веома сложеним и трауматичним миграционим процесима, док је документарно-историографски приступ стављен у други план. Осим уметничких позиција, у изложбу су укључене поједине иницијативе и организације из сфере активизма и цивилног сектора, али превасходно оне које су у свој рад укључивале сарадњу са савременим уметницима/уметницама, или које су покретали уметници/покретале уметнице“, објашњавају ауторке-кустоскиње изложбе Симона Огњановић и Ана Панић из Музеја Југославије.

„Пројекат Југославија” реализује „Kиоск – платформа за савремену уметност“ у сарадњи с Музејом Југославије. На изложби, која ће бити отворена 17. децембра, биће представљени видео-радови који садрже интервјуе 100 саговорника/саговорница различитих узраста и профила из свих земаља насталих након распада Југославије. Уместо конкретног питања, ауторке су сваком од учесника/учесница понудиле по један од идентификационих картона (који садржи: опис, датум или период из ког потиче и порекло) предмета који су део фонда Музеја Југославије.

„На тај начин смо покушале да колекцију материјалних трагова прошлости посредним путем преведемо у форму живих коментара, актуелних размишљања, идеја и потенцијала за будућност“, истичу ауторке пројекта Ана Адамовић и Милица Пекић, из платформе „Kиоск“.

Ово је први пут од када је отворен Музеј „25. мај“ да су спроведени озбиљнији инфраструктурни радови у објекту. Све адаптације извршене су уз поштовање оригиналног пројекта архитекте Михаила − Мике Јанковића, уз употребу одговарајућих материјала.

Од почетка радова до данас, у оквиру комплекса Музеја Југославије отворен је и Центар за посетиоце, у који су смештени билетарница, кафе и сувенирница. У парк је постављена и скулптура „Птица“ познатог југословенског вајара Војина Бакића.

Музеј „25. мај“ саграђен је 1962. године у модернистичком стилу, као један од првих наменски грађених музејских објеката у Београду. Налази се међу ретким примерима тотал дизајна у архитектури Београда у којима је пођеднака пажња посвећена репрезентативном спољашњем изгледу објекта и модерном уређењу ентеријера.