Листа изложби

“Царски дарови” на гостовању у Крушевцу

18.05-01.06.2018.

Изложба Царски дарови, чији су аутори Веселинка Кастратовић Ристић и Момо Цвијовић, музејски саветници Музеја Југославије гостоваће од 18.маја до 1. јуна 2018. године у Народном музеју Крушевац.

Изузетно атрактивна изложба поклона које је Јосип Броз Тито добијао од владара широм света представља избор од 55 експоната изузетне уметничке и историјске вредности, као обичај даривања приликом званичних државних посета. Јосип Броз се од 1941. до 1980. године сусрео са више од 350 шефова држава, био у 169 посета, а по позиву боравио у 73 земље.

Посетиоци ће имати прилику да погледају поклоне које је Тито добио приликом сусрета са члановима владарских породица из 18 земаља Европе, Азије и Африке. Предмети који су настали у најпознатијим радионицама широм света, на изложби су подељени у пет целина: археолошки, употребни и украсни предмети, накит и одликовања. Одабрани експонати датирају од 7. века пре нове ере, па све до половине 20. века, а у њиховој изради коришћени су племенити метали, драго камење и најфинији порцелан.

Изложбу Царски дарови је до сада видело преко 50.000 посетилаца, а гостовала је у музејима у Краљеву, Зрењанину, Сомбору, Кикинди, Новом Саду и Дунаввароши у Мађарској.

Свечано отварање изложбе биће у четвртак, 18. маја у 13 часова, у Великој сали.