Prva smotra kulturnih dostignuća Roma

• Vreme : 1974.
  • Da li je izložen? Ne
  • Inventarni broj: 3-39-41

Krajem šezdesetih i početkom sedamdesetih godina XX veka u Jugoslaviji se osnivaju prva društva koja se bave obrazovanjem, kulturom i socijalnim pitanjima Roma. Jedan od glavnih pokretača ideje o međusobnom povezivanju Roma unutar Jugoslavije bio je prvoborac i književnik, Slobodan Berberski. On je bio i predsednik Prvog svetskog kongresa Roma održanog u Londonu 1971. godine kada su donete odluke u duhu nacionalnog buđenja Roma: ustanovljeno je zajedničko ime za sve Rome sveta, izgled zastave i himna Roma (Đelem, đelem). Aktivnosti jugoslovenskih delegata i na narednim kongresima pokazale su se kao odlučujuće za umrežavanje romskih zajednica na svetskom planu.

U kontekstu pomenutih inicijativa nastaje i kulturna manifestacija od velikog značaja za Rome u Jugoslaviji, ali i u svetu. „Prva smotra kulturnih dostignuća Roma”, održana je u Nišu 1974. godine zalaganjem istaknutog romskog aktiviste, tadašnjeg predsednika „Društva Rom” iz Niša, Saita Balića. Prva smotra obuhvatala je književno veče, izložbu slika, izložbu starih romskih zanata, tribinu o kulturi Roma i smotru folklora. Na manifestaciji je učestvovalo 19 društava sa 540 izvođača, a otvorena je defileom svih folklornih grupa kroz centar grada dok je glavni deo kulturno-umetničkog programa održan na Letnjoj pozornici u Niškoj tvrđavi. Smotru, čija se tradicija održavanja i dalje neguje u kulturi romskog naroda, imao je priliku da zabeleži svojim objektivom Petar Otoranov, foto-reporter lista „Politika”, koji je u svom dugogodišnjem radu ovekovečio pejzaže, gradove, društvo i kulturna dešavanja Jugoslavije.