Dani indonežanskog filma i svečano zatvaranje izložbe Travelling Communique
Povodom 69 godina nezavisnosti Republike Indonezije i 60 godina diplomatskih odnosa Srbije i Indonezije, u okviru izložbe Travelling Comunique, Ambasada Indonezije u saradnji sa Muzejom istorije Jugoslavije i projektnom grupom Travelling Communique organizuje Dane Indonežanskog filma i svečano zatvaranje izložbe.
Filmski program će se održati u bioskopskoj sali Muzeja istorije Jugoslavije,
prema sledećem rasporedu:
Datum: petak 15. avgust 2014.
Vreme: 18:00
Naslov filma: Max Havelaar (1976.), režiser – Fons Rademakers
Pre početka projekcije urednik filmskog programa Miroljub Stojanović (Filmski centar Srbije) održaće kratko izlaganje na temu Pozicioniranje indonežanskog film, nekad i sad.
Datum: subota 16. avgust 2014.
Vreme: 18:00
Naslov prvog filma: Novembar 1828 (1979.), režiser – Teguh Karya
Naslov drugog filma: Dugi Marš (1950.), režiser – Usmar Ismail
Datum: nedelja 17. avgust 2014.
Vreme: 19:00
Naslov filma: Indonežanska borba za nezavisnost, 1945-1949.
dokumentarni film
Nakon filma u 20:00 sledi svečano zatvaranje izložbe.
Tom prilikom skupu će se obratiti:
Neda Knežević, direktorka Muzeja istorije Jugoslavije
Milica Tomić, predstavnica međunarodne autorske grupe
Nj.E. Semuel Samson, ambasador Indonezije u Beogradu
Detaljnije o filmskom programu:
MAKS HAVELAR (Max Havelaar)
Indonezija/Holandija 1976.
Režija: Fons Rademakers
Producent: P.T.Mondial Motion Pictures, Rademakers Productie Bv, Jakarta Film
Uloge: Peter Faber, Sacha Bulthus, Adendu Soesilaningrat
Oficir kolonijalne holandske vojske dolazi u devetnaestovekovnu Indoneziju pun neskrivenog idealizma. Ubeđen da je u njegovoj moći da pospeši promene koje će pomoći lokalnom stanovništvu, ni ne sanja da će ubrzo po njegovom dolasku stvari sa zla poći na gore. Ekranizacija klasika holandske književnosti, romana Maks Havelar velikog pisca Multatulija, film Fons Rademakersa verno odslikava antikolonijalni duh i izrazito subverzivni karakter romana u odnosu na tadašnju holandsku oficijelnu politiku. Fons Rademakers, inače dobitnik Oskara za najbolji strani film (Napad), i u ovom filmu pokazuje svoj izraziti rediteljski talenat, majstorstvom evociranja devetnaestovekovne epohe, izuzetnom vizuelnom kulturom, te političkom i ideološkom analizom kolonizovane Indonezije.
NOVEMBAR 1828 (November 1828)
Indonezija 1979
Režija: Teguh Karija
Producent: Garuda Gemim, Film PT, Satria Film, PT
Uloge: Slamet Rahardjo, Rachmar Hidayat, Sandome M. Kusumo
Pratimo sudbine revoltiranih meštana indonežanskog ostrva Jave u njihovom otporu holandskoj okupaciji. Oficijelno sedmi film na listi najboljih indonežanskih filmova svih vremena, Novembar 1828, učvrstio je reputaciju Teguh Karije kao jednog od prvaka indonežanskog modernog filma. Svetsku premijeru film je imao na Londonskom filmskom festivalu 1980. godine, gde je dočekan ovacijama a talenat reditelja apostrofiran kao jedan od ključnih u azijskom filmu sedamdesetih godina. Zanimljivo je da glavnu ulogu u filmu igra takođe čuveni indonežanski reditelj Slamet Rahardjo. Novembar 1828 je jedan od filmova koji je u očima zapadnih kritičara postao svojevrsni brend, a znameniti britanski kritičar Derewk Eli je o njemu pisao kao izuzetnom ostvarenju.
DUGI MARŠ (Darah Dan Doa)
Indonezija 1950
Režija:Usmar Ismail
Production Companuy: PERFINI
Uloge:Del Juzar, Elia Bergen, Aedy Muward
Kroz sudbinu Sudarta, kapetana čuvene Siliwangi divizije, suočeni smo sa nizom kontroverzi na istorijskom planu, koje su pratile rađanje indonežanske nezavisnosti. Jedan od najkontroverznijih filmova u istoriji indonežanskog filma, označio je istovremeno dve stvari: nevolje indonežanske kinematografije sa cenzurom, koju je ovaj film srećno izbegao, te potvrdu talenta reditelja Usmara Ismaila, koji se uz Đaduga Đajakusimu smatra pionirom indonežanskog modernog filma i rediteljem koji je na planu filma dao jedan od najvećih doprinosa nezavisnosti.
INDONEŽANSKI RAT ZA NEZAVISNOST 1945-1949 (Indonesian War of Independence 1945-1949)
Indonežanska nacionalna revolucija ili Indonežanski rat za nezavisnost je bio oružani sukob i diplomatska borba Indonežana i Holandskog carstva koja je trajala više od četri godine sve dok revolucionarne snage nisu uspele da unište kolionijalnu administraciju Holandskog carstva. Kompilacioni dokumentarni materijal koji donosi neke od ključnih trenutaka indonežanske borbe za slobodu.
- Dan: 15.08-17.08.2014.
- Vreme: 18:00
Povodom 25 godina Muzeja Jugoslavije
Predistorija: Osnova za razumevanje Muzeja Jugoslavije
Na oblikovanje evropskog tipa muzeja uticale su brojne prakse i koncepti sakupljanja, čuvanja i upotrebe predmeta.
Muzejska laboratorija
Otvoreno istraživanje i preispitivanje jugoslovenskog nasleđa