Jugoslavija od periferije ka socijalizmu i natrag
Muzej Jugoslavije i Departman za studije politike Fakulteta za medije i komunikacije u Beogradu organizuju seriju predavanja „Jugoslavija od periferije ka socijalizmu i natrag”. Predavanja će se baviti istorijskim procesima koji su vodili Jugoslaviju od zavisnog kapitalizma u međuratnom periodu, ka pokušaju izgradnje socijalizma i izmeštanja sa periferne pozicije u međunarodnoj podeli rada u periodu posle Drugog svetskog rata, do perifernog razvoja zemalja koje su nastale raspadom Jugoslavije u periodu restauracije kapitalizma.
Retrospektivno možemo reći da se zemlje nastale raspadom Jugoslavije nalaze na poziciji koju su zauzimale u periodu između Prvog i Drugog svetskog rata, tj. na poziciji perifernog kapitalizma. S druge strane, period jugoslovenskog socijalizma možemo sagledati kao pokušaj izlaska iz ove pozicije. Sadašnjost tako nameće urgentnost kritičkog preispitivanja prošlosti i ponovnog otvaranja horizonta mišljenja koje cilja ka emancipaciji od obrazaca zavisnog razvoja.
Predavanja će iz istorijsko-materijalističke perspektive analizirati pozicioniranja Jugoslavije u međunarodnoj podeli rada, kritički preispitati jugoslovenski razvoj društvenih nauka u tradicionalnim akademskim aparatima i pokušaje izgradnje alternativnih institucija teorijske proizvodnje. Osvrnuće se i na domete ženske emancipacije u socijalističkoj Jugoslaviji, kritikovati današnje dominantne pristupe nasleđu jugoslovenskog socijalizma i analizirati puteve perifernog, zavisnog razvoja kojima idu zemlje nastale raspadom Jugoslavije nakon restauracije kapitalizma.
Program predavanja
14. oktobar – Rade Pantić, „Jugoslavija u međunarodnoj podeli rada
21. oktobar – Mislav Žitko, „Što da se radi s Kapitalom? Jugoslavenski odgovor”
4. novembar – Aleksandar Matković, „Na rubu znanosti: političke škole i marksističko obrazovanje u Jugoslaviji 1919-1991.”
18. novembar – Lilijana Burcar, “The SFRY: Reproductive rights as basic human rights”
2. decembar – Rastko Močnik, „Varijeteti obnove kapitalizma na jugoslovenskom prostoru”
16. decembar – Maja Breznik, „Pamćenje i zaborav u studijama jugonostalgije”
Sva predavanja će se održati u bioskopskoj sali Muzeja Jugoslavije, sa početkom u 19 časova.
Ulaz je slobodan.

Povodom 25 godina Muzeja Jugoslavije

Predistorija: Osnova za razumevanje Muzeja Jugoslavije
Na oblikovanje evropskog tipa muzeja uticale su brojne prakse i koncepti sakupljanja, čuvanja i upotrebe predmeta.

Muzejska laboratorija
Otvoreno istraživanje i preispitivanje jugoslovenskog nasleđa
