Jugoslovenska muzika bez Jugoslavije
U okviru našeg redovnog programa Razgovori o Jugoslaviji: uvod u (post)jugoslovenske studije, pozivamo vas na Razgovore (14) – promociju knjige Ane Petrov Jugoslovenska muzika bez Jugoslavije. Promocija će se održati u bioskopskoj sali Muzeja u utorak 29. novembra sa početkom u 17 časova.
Učestvuju: Lada Stevanović, antropološkinja, Etnografski institut SANU; Ivana Pantelić, istoričarka, Institut za savremenu istoriju; Teofil Pančić, pisac i publicista, nedeljnik Vreme; Stanko Crnobrnja, reditelj i teoreticar medija, Fakultet za medije i komunikacije i autorka knjige Ana Petrov.
Knjiga Jugoslovenska muzika bez Jugoslavije bavi se pitanjima da li je i kako jugoslovenska popularna muzika nadživela zemlju u kojoj je nastala i da li je doživela svoj drugi postjugoslovenski život bez Jugoslavije? Da li se može govoriti o političkom pomirenju putem muzike, ili nam muzika potvrđuje da su postjugoslovenske podele realne? Cilj knjige jeste ukazivanje na političke implikacije uživanja na koncertima u Beogradu nakon raspada Jugoslavije. Poseban fokus usmeren je na pitanje kako su (naizgled neutralni) koncepti ljubavi umreženi u sećanje na jugoslovensku prošlost, te kako se u pojedinim slučajevima transformišu u nostalgiju i jugonostalgiju, dok se u drugima integrišu u diskurse o muzici kao univerzalnom jeziku, ili, nasuprot tome, pomažu daljem konstruisanju granica u postjugoslovenskom prostoru.
Ana Petrov (1982) diplomirala je muzikologiju na Fakultetu muzicke umetnosti Univerziteta umetnosti u Beogradu i završila master i doktorske studije na Odeljenju za sociologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Od 2015. godine radi kao docentkinja na Fakultetu za medije i komunikacije Univerziteta Singidunum, gde predaje nekoliko kurseva iz oblasti socioloških i antropoloških teorija, kao i kurs o jugoslovenskoj popularnoj muzici. Petrov je autorka monografija o Pjeru Burdijeu (Orion art i FMK, Beograd, 2015) i Brunu Laturu (Orion art i FMK, Beograd, 2015), studije o naučnom imperijalizmu u diskursu o muzici Maksa Vebera (Hollitzer Verlag, Wien, 2016), kao i članaka o estetici i sociologiji muzike 19. i 20. veka, konstruisanju normativnog tela u socijalizmu, i politikama (post)jugoslovenske popularne muzike.
O programu:
Razgovori o Jugoslaviji: uvod u (post)jugoslovenske studije redovni je program Muzeja istorije Jugoslavije, pokrenut 2014. godine. Kroz predavanja, svedočanstva, tribine, debate, seminare, radionice i čitalačke grupe, bavimo se transdisciplinarnom kulturološkom analizom raznih jugoslovenskih fenomena, društvenih odnosa i praksi. Program uređuje Tatomir Toroman, etnolog-antropolog, kustos MIJ. Dodatne informacije o programu kao i arhivu potražite na stranici: http://razgovori.mij.rs/
- Dan: 29.11.2016-23.04.2025.

Povodom 25 godina Muzeja Jugoslavije

Predistorija: Osnova za razumevanje Muzeja Jugoslavije
Na oblikovanje evropskog tipa muzeja uticale su brojne prakse i koncepti sakupljanja, čuvanja i upotrebe predmeta.

Muzejska laboratorija
Otvoreno istraživanje i preispitivanje jugoslovenskog nasleđa
