Mala istorija foto nagona
fotografije iz kolekcije Muzeja detinjstva
U subotu 11. januara u 13 časova u okviru izložbe Istorija = polovna budućnost, umetnik Vladimir Perić održaće predavanje pod nazivom Mala istorija foto nagona i predstaviti deo fotografija iz kolekcije Muzeja detinjstva.
Sakupljajući decenijama fotografije na buvljoj pijaci, Vladimir Perić započeo je istraživanje o tome šta nas nagoni da zabeležimo određenu situaciju, identitet, emociju, i šta nas nagoni da postanemo «subjekti» fotografije na određen način.
Otkrijte kako je, u haotičnoj mešavini praksi i anonimnih subjekata na fotografijama koje pripadaju polju privatne istorije, Perić pronašao «podudarnosti» koje čine zajedničku istoriju foto nagona, povezujući različite prostore, periode i ljude.
U isto vreme najmlađi posetioci MIJ mogu da se pridruže Dečjem kutku i nauče više o starim igračkama i zaboravljenim igrama.
***
Podsećamo Vas da su izložbe Istorija = Polovna budućnost, Odrastanje u Kraljevu i NEO NOB Nepopularna kultura sećanja otvorene do nedelje 12. januara.
Biografija umetnika:
Vladimir Perić (1962) je studirao grafiku i fotografiju na Fakultetu primenjenih umetnosti i dizajna u Beogradu. Izlagao je samostalno i na kolektivnim izložbama pod pseudonimom Talent i kao član grupe Talent Factory. Radove je objavljivao u časopisima: Domus, How, Graphics International, Blue, European Photography, Kvadart, Eterna, Reč, New Moment, Remont Art Magazin… Dobitnik je „Politikine” nagrade iz fonda „Vladislav Ribnikar” 2006. godine za izložbu „Made in Yugoslavia” u Galeriji Haos u Beogradu. Vladimir Perić, zajedno sa Milošem Tomićem, predstavio je Srbiju na upravo završenom 55. Venecijanskom Bijenalu izložbom pod nazivom „Nema ničega između nas”.
- Dan: 11.01.2014-21.03.2025.
- Vreme: 13:00

Povodom 25 godina Muzeja Jugoslavije

Predistorija: Osnova za razumevanje Muzeja Jugoslavije
Na oblikovanje evropskog tipa muzeja uticale su brojne prakse i koncepti sakupljanja, čuvanja i upotrebe predmeta.

Muzejska laboratorija
Otvoreno istraživanje i preispitivanje jugoslovenskog nasleđa
