Lista programa

Nostalgija u pokretu

Međunarodna konferencija Nostalgija u pokretu biće održana u Muzeju istorije Jugoslavije 29. i 30. septembra 2016. godine i organizuje se kao deo projekta Heroji koje volimo. Ideologija, identitet i socijalistička umetnost u novoj Evropi, koji finansiraju Evropska komisija i Allianz Kulturstifung.

Nostalgija je prisutna u mnoštvu manifestacija u različitim nišama savremene kulture. Ovaj koncept privlači pažnju istraživača koji mu nalaze tragove u širokom spektru pojava od medija, popularne kulture, marketinga, politike, ličnih sećanja, u pokušaju da razumeju kako pamtimo i kako se sećamo svoje prošlosti, i koja je uloga nostalgije u tim procesima. S druge strane, širenje nostalgije u postkomunističkim zemljama često je smatrano neusklađenošću sa sadašnjošću i njenim zahtevima. I pored toga, dosta istraživača predlaže da treba pažljivije da slušamo poruke nostalgičnih narativa i praksi.

Muzej istorije Jugoslavije jedno je od ključnih mesta sećanja na Jugoslaviju. U njegovom sklopu nalazi se Kuća cveća gde je sahranjen Josip Broz Tito. Privlači mnoge posetioce i znatiželjne turiste, ali i brojne Titove obožavaoce koji i dalje obeležavaju datume koji su se slavili u socijalističkoj Jugoslaviji. Središnji motiv jugonostalgije i titonostalgije jeste proslava 25. maja, koji je u dane SFRJ bio glavna svetkovina Titovog rođendana i Dan mladosti. Više od tri decenije nakon Titove smrti i dve decenije nakon raspada Jugoslavije, ta proslava i dalje živi, ali više je ne organizuje država već individualni čuvari sećanja i njihova udruženja. Ta lična sećanja često su u sukobu s diskursima koje učvršćuju zvanični narativi.

Organizovanjem ove konferencije želimo da obradimo sledeća pitanja i teme: predstave nostalgije, nostalgija i muzeji/lokaliteti baštine, muzealizacija nostalgije, izvođenje nostalgije, komercijalizacija nostalgije, nostalgija i identitet, politička dimenzija nostalgije.

Pored toga, cilj nam je da ovo iskoristimo kao priliku da testiramo sopstvene metode i pristupe i da suočimo različite stavove o etičkim i drugim pitanjima na koja kao muzejski radnici nailazimo. Konferencija okuplja istraživače iz različitih disciplina u diskusiji o ključnim pitanjima i dilemama koje obeležavaju rad muzeja: kako se bavimo nostalgijom i s kojim se izazovima muzeji suočavaju.

Više o projektu: https://heroeswelove.wordpress.com/about/

PROGRAM KONFERENCIJE
29–30. septembar 2016.
Muzej istorije Jugoslavije, Botićeva 6, Beograd, Srbija

  • Dan: 29.09-30.09.2016.

Povodom 25 godina Muzeja Jugoslavije

Predistorija: Osnova za razumevanje Muzeja Jugoslavije

Na oblikovanje evropskog tipa muzeja uticale su brojne prakse i koncepti sakupljanja, čuvanja i upotrebe predmeta.

Muzejska laboratorija

Otvoreno istraživanje i preispitivanje jugoslovenskog nasleđa

Muzej Jugoslavije te poziva #OSTANIUMUZEYU