Štedna kasica, bista Josipa Broza Tita

• Vreme : 1981.
  • Da li je izložen? Ne
  • Inventarni broj: 1-3-180

Štedionica Bikuben je 1981. godine napravila štednu kasicu u obliku biste Josipa Broza Tita. Kasicu je izradila poznata danska keramička radionica Soholm u 4000 primeraka. Novac zarađen prodajom kasice bio je namenjen Crvenom krstu. Bila je to treća takva kasica u okviru serije Veliki državnici. Prethodno, tu čast imali su Vinston Čerčil (1979) i Džon Kenedi (1980). Serija je nastavljena tokom osamdesetih. Posle Josipa Broza Tita na red su došli Šarl de Gol (1982) pa Anvar el Sadat (1983).

Štedionica Bikuben je, povodom Dana Republike, poklonila jednu kasicu ambasadi SFRJ u Danskoj, zajedno sa pratećim promotivnim tekstom na engleskom jeziku. Predala je ambasadi još dve kasice sa molbom da budu prosleđene članovima porodice Broz. Ambasada je sve to poslala Saveznom sekretarijatu za inostrane poslove u Beogradu, sa molbom da se jedna kasica i promotivni tekst predaju Muzeju 25. maj.

Na osnovu ove kasice Muzej Jugoslavije izradio je suvenir, dostupan u raznim bojama.