Radionica: Motiv kućice u vitražu
Deo izložbe: Turen kralja Petra II
U Muzeju Jugoslavije trenutno su postavljene dve izložbe: „Ježeva kućica – Izmišljanje boljeg sveta” i „Turen kralja Petra II”, pa smo odlučili da napravimo radionicu koja će povezati ove dve postavke.
Na radonici ćete saznati zanimljiv istorijat i pojedinosti o radu jedne od najznačajnijih jugoslovenskih umetničkih radionica za foto-keramiku i umetničko staklo „Stanišić i sinovi” iz Sombora, koja je izradila najnoviji predmet otkupljen za muzejsku kolekciju – Turen (supijeru) poslednjeg jugoslovenskog kralja. Svi učesnici radionice imaće priliku da se oprobaju u izradi svog vitraža na temu doma/kuće.
Ena Borovac, ilustratorka i potomkinja porodice Stanišić uči će nas kako da razmišljamo kao vitražisti i pretvorimo običan crtež u nacrt za vitraž, a sve to uz priču o svojoj porodici koja od 1908. godine izrađuje najreprezentativnije primerke vitraža i foto-keramike na našim prostorima.
Radionica je namenjena odraslima i deci uzrasta od pet do deset godina.
Broj mesta je ograničen i prijave su obavezne na:
- Dan: 09.03-10.03.2024.
- Vreme: 11:00
- Kapacitet: 20

Povodom 25 godina Muzeja Jugoslavije

Predistorija: Osnova za razumevanje Muzeja Jugoslavije
Na oblikovanje evropskog tipa muzeja uticale su brojne prakse i koncepti sakupljanja, čuvanja i upotrebe predmeta.

Muzejska laboratorija
Otvoreno istraživanje i preispitivanje jugoslovenskog nasleđa
